Stulejka

Stulejka (łac. phimosis) jest schorzeniem, które polega na zwężeniu ujścia napletka. Istnieją dwie odmiany tej choroby – stulejka całkowita, która zupełnie uniemożliwia ściągnięcie napletka z żołędzi, oraz stulejka częściowa, która utrudnia odsunięcie napletka. Napletek można wówczas odciągnąć do rowka zażołędnego, jednakże podczas erekcji pojawia się ból i wrażenie ucisku. W przypadku stulejki niepełnej możliwe jest częściowe odprowadzenie napletka lub całkowite odsłonięcie żołędzi, ale jedynie wtedy, gdy penis znajduje się w stanie spoczynku. Czasami podczas wzwodu odsunięcie napletka jest możliwe, ale wówczas zaciska się on w rowku zażołędnym.

Przyczyny stulejki mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, przy czym szacuje się, że stulejka nabyta dotyczy mniej niż dwóch mężczyzn na dziesięciu cierpiących na to schorzenie. Zatem główną przyczyną stulejki są uwarunkowania genetyczne. Najważniejszym powodem powstawania stulejki nabytej jest nieprawidłowa higiena intymna, czyli niedostateczne oczyszczanie rowka zażołędnego lub nieusuwanie nadmiaru mastki, czyli białawego, gęstego płynu, złożonego z resztek moczu, spermy oraz złuszczonego naskórka.

O stulejce można mówić dopiero od pewnego wieku, ponieważ u niemowląt i małych dzieci, do około trzeciego roku życia, napletek w sposób naturalny jest przyrośnięty do żołędzi. w wieku wczesnodziecięcym mastka zalegająca pod napletkiem jest zjawiskiem naturalnym. W późniejszym wieku mastka musi być regularnie usuwana poprzez odsuwanie napletka i mycie go szarym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Nadmiar mastki może doprowadzić do patologicznego sklejenia napletka z żołędzią. Może to spowodować stan zapalny układu moczowego, toteż stulejce towarzyszą niekiedy takie objawy, jak pieczenie i ból podczas oddawania moczu lub krwawienie z dróg moczowych. Symptomem stulejki jest również bliznowacenie napletka.

Nieleczona stulejka doprowadza do poważnego dyskomfortu podczas oddawania moczu oraz w trakcie współżycia seksualnego. Niekiedy oddawanie moczu wiąże się z poważnymi trudnościami. Prowadzi to do zapalenia dróg moczowych oraz rodnych. W skrajnych przypadkach stulejka całkowicie uniemożliwia odbycie stosunku. Wiąże się to z problemami natury psychicznej – z brakiem poczucia własnej wartości, agresją, nerwicą i kompleksami.

Stulejka to schorzenie, które  wymaga leczenia. W niektórych przypadkach, w początkowym stadium, stulejka może być stopniowo eliminowana poprzez naciąganie napletka. Jest to jednak rzadka sytuacja – z reguły leczenie wymaga operacji, podczas której napletek jest wycinany w całości lub częściowo. Niekiedy stosuje się chirurgiczne poszerzanie ujścia napletka, jednak w przypadku stulejki zaawansowanej takie leczenie jest niewystarczające. Obrzezanie całkowite lub częściowe powoduje, że mastka nie gromadzi się pod napletkiem i przynosi bardzo szybką poprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *