Wędzidełko

Ogólnie wędzidełko (łac. frenulum) określa się jako fałd skóry lub blaszka, która łączy ze sobą dwa elementy organizmu, ograniczając ich ruchomość. Wędzidełko napletkowe (łac. frenulum preputii) jest  jednym z wielu wędzidełek ludzkiego ciała. Jest to cienki fałd skórny, który łączy napletek z żołedzią penisa. Jest zlokalizowane na dolnej, cewkowej części penisa. Charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością na bodźce dotykowe z powodu silnego unerwienia. Związana jest z nim tkanka w kształcie delty na spodzie członka, poniżej korony, będąca silną strefą erogenną. Wędzidełko zaczyna się poniżej ujścia zewnętrznego cewki moczowej i przebiega wzdłuż rowka zażolędnego. Kończy się w okolicach wewnętrznej powierzchni napletka. Zdarzają się przypadki całkowitego braku wędzidełka. Towarzyszy on spodziectwu pierwszego stopnia (spodziectwo żołędziowe), które polega na lokalizacji ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie penisa.

Prawidłowo funkcjonujące wędzidełko umożliwia zsunięcie napletka poza rowek zażołędny, zarówno podczas wzwodu, jak też wtedy, gdy penis znajduje się w stanie spoczynku.

Do patologii zalicza się krótkie wędzidełko (łac. frenulum chordee), którego długość oraz elastyczność jest zbyt mała, aby umożliwić swobodne zsunięcie się napletka z żołędzi.  Stan ten znacznie ogranicza ruchliwość napletka i prowadzi do zaburzeń aktywności seksualnej. Niekiedy za krótkie wędzidełko napletkowe powoduje, ze żołądź przeciąga się w kierunku spodniej powierzchni penisa.

Przyczyną tego schorzenia może być wada wrodzona, jednak dolegliwość ta może też mieć charakter nabyty. W tym drugim przypadku główną przyczyną zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego są przebyte stany zapalne lub urazy penisa. W stanie erekcji dochodzi do  dyskomfortu, wędzidełko nadmiernie się naciąga, co doprowadza do jego zerwania. Zerwane wędzidełko znów się zrasta, a następnie znowu może się zerwać. Jest to niebezpieczne i nie rozwiązuje problemu, tylko go nasila, ponieważ na skutek samoistnego gojenia i zrastania się wędzidełka dochodzi do bliznowacenia i dalszego jego skracania.

W przypadku krótkiego wędzidełka konieczna jest interwencja chirurgiczna. Należy w tym celu udać się do specjalisty-urologa i podjąć leczenie. Podczas zabiegu wędzidełko napletkowe zostaje wydłużone poprzez jego nacięcie i ponowne zszycie. Czasami wykonuje się również obrzezanie, usuwając wędzidełko i fragment napletka. Po operacji zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna przez przynajmniej miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *