Żołądź

Żołądź prącia ( łac. glans penis) jest to wierzchołkowa część prącia mężczyzny, czyli zwieńczenie penisa w postaci ukrwionej główki (nasady prącia), która z powodu dużego unerwienia wykazuje bardzo silną wrażliwość na bodźce dotykowe.  U młodych chłopców w okresie dojrzewania żołądź jest tak silnie unerwiona, że jej dotykanie może nawet wywoływać ból. Żołądź prącia a kształt wygładzonego stożka, a w jej zakończeniu zlokalizowane jest ujście cewki moczowej.

Jest ona zakończeniem ciała gąbczastego (łac. corpora carvenosa), które przebiega wzdłuż penisa, pomiędzy dwoma ciałami jamistymi. Ciało gąbczaste znajduje się po brzusznej stronie prącia i otacza cewkę moczową. Rozszerza się na końcu, tworząc właśnie żołądź, która jest pokryta tkanką skórno-śluzówkową. Od ciał jamistych żołądź oddzielona jest szyjką.

W przypadku pozostawania penisa w stanie spoczynku, żołądź jest w całości lub częściowo przykryta fałdem skórnym, czyli napletkiem, natomiast w stanie wzwodu napletek cofa się, odsłaniając żołądź i umożliwiając odbycie stosunku płciowego.

Mężczyźni, którzy są obrzezani, nie posiadają napletka lub jego części, co wiąże się z odsłonięciem żołędzi nawet podczas erekcji. Zdaniem niektórych badaczy może to doprowadzić do stwardnienia skóry pokrywającej żołądź i zmniejszenia odczuwalnej satysfakcji seksualnej podczas współżycia.

W profilaktyce schorzeń żołędzi niezwykle ważna jest odpowiednia higiena krocza. Żołądź należy przemywać ciepłą wodą z szarym mydłem lub płynem do higieny intymnej, jednak warto pamiętać, że zbyt częste jej mycie, zwłaszcza przy użyciu mydła perfumowanego, może wywołać stan zapalny  żołędzi i doprowadzić do grzybicy. Inne czynności profilaktyczne to unikanie zakładania zbyt ciasnej, przylegającej do skóry odzieży, unikanie częstych zmian partnerek seksualnych oraz współżycie z prezerwatywą.

To nie jedyne dolegliwości, które mogą dotyczyć żołędzi. brak odpowiedniej higieny intymnej może spowodować sklejenie się napletka z żołędzią poprzez nadmiar smegmy – gromadzącego się pod napletkiem białawego lub żółtawego płynu o gęstej konsystencji, składającego się m.in. ze złuszczonych komórek naskórka, resztek moczu i spermy. Niekiedy napletek, który w stanie zwisu powinien pokrywać żołądź, jest zbyt ciasny, lub wędzidełko napletkowe zbyt krótkie. Wówczas mężczyzna może mieć problemy z ruchem napletka. Jeżeli żołądź zbyt długo pozostaje odsłonięta, może dojść do jej wysychania. Takie dolegliwości najczęściej leczy się w sposób operacyjny – bądź przez plastykę wędzidełka i napletka, bądź też za pomocą całkowitego lub częściowego obrzezania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *