Mastka (smegma)

Mastka, znana również pod nazwą smegma podnapletkowa (łac. smegma praeputii), jest to wydzielina o kolorze białym lub żółtym, która gromadzi się pod napletkiem, najczęściej w rowku zażołędnym. Mastka jest to produkt złuszczania się komórek nabłonkowych. Składa się ona  ze złuszczonego naskórka napletka, łoju, flory bakteryjnej, resztek moczu i spermy. Zawiera 26,6% tłuszczów oraz 13,3% białka, a zatem jej skład odpowiada składowi martwiczych pozostałości po nabłonku. Funkcją, którą spełnia mastka, jest nawilżanie żołędzi, ułatwiające odbycie stosunku seksualnego. Podczas stosunku prącie jest oczyszczane ze smegmy, która wytwarza się ponownie po kilku dniach.

U dzieci smegma produkowana jest w niewielkiej ilości, natomiast w wieku dojrzewania jej ilość się zwiększa. W wieku średnim produkcja ta spada, aby w wieku podeszłym całkowicie zaniknąć.

Przypuszcza się, że mastka wykazuje działanie rakotwórcze, chociaż nie istnieją badania, które jednoznacznie potwierdzałyby tę hipotezę. Niemniej jednak według niektórych badań w przypadku mężczyzn nieobrzezanych, u których gromadzi się mastka, zachorowanie na nowotwór żołędzi jest większe, niż w przypadku mężczyzn obrzezanych, u których mastka się nie gromadzi. Według American Society mastka nie tyle powoduje raka, ile może zwiększyć ryzyko powstawania nowotworów, ponieważ w nadmiarze podrażnia żołądź.

Ta fizjologiczna wydzielina, która zbiera się pod napletkiem, sama w sobie nie powoduje schorzeń. Natomiast chorobotwórczo działać mogą namnażające się w niej bakterie – mogą one doprowadzić do grzybicy i stanów zapalnych układu moczowego. Mastka to naturalne zjawisko fizjologiczne, więc stany zapalne powstają tylko w niektórych przypadkach, np. z powodu nieprawidłowej higieny intymnej. Nadmiar mastki powinien być usuwany poprzez odciągnięcie napletka i umycie żołądzi ciepłą wodą i szarym mydłem lub specjalnym plynem do higieny intymnej – niewskazane jest natomiast stosowanie do tego celu mydła perfumowanego.  Brak odpowiedniej higieny krocza i nieusuwanie nadmiaru mastki może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

2 myśli w temacie “Mastka (smegma)

  1. Dominik

    Otoz nie wiem jak to umyc, poniewaz gdy sciagam napletek i chce umyc czlonka on strasznie boli. Pozniej moge dodac zdj. jak bedzie taka potrzeba. ( mialm zapallenie jadra) czekam na szybka odpowiedz.

    Odpowiedz
  2. Anty

    A nie lepiej sie poprostu myc??? Co my zyjemy w czasach starozytnych zeby mydla i cieplej wody nie bylo??? Co za bzdura, smegma nie jest zadnym powodem ku temu aby sie obrzezac!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *