Napletek

Napletek (łac. preaputium) jest to fałd skórny, który całkowicie lub tylko częściowo osłania żołądź penisa. Główną funkcją napletka jest ochrona przed uszkodzeniami żołędzi i wędzidełka oraz zapewnianie im odpowiedniej wilgotności poprzez zapobieganie wysychaniu. Napletek jest ruchomy, można go wsuwać i zsuwać z prącia. Prawidłowo funkcjonujący napletek zsuwa się podczas stosunku seksualnego i odsłania unerwioną żołądź. Przed nadmiernym zsuwaniem się napletka chroni go wędzidełko.

Do okresu dojrzewania (około 11 rok życia) u chłopców występuje zjawisko konglutynacji, polegającej na sklejeniu napletka z żolędzią, co jest zjawiskiem naturalnym dla dziecka. Przedwczesne odklejanie napletka jest niewskazane – powoduje ból, może wywołać uraz lub stan zapalny. Trudności z jego zsunięciem po okresie dojrzewania może świadczyć o niektórych schorzeniach (np. stulejka lub zbyt krótkie wędzidełko). W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty w celu diagnozy i leczenia operacyjnego. Korekcji operacyjnej wymaga także nadmiernie rozciągnięty napletek. W zależności od konkretnego przypadku problem ten może zostać rozwiązany na dwa sposoby – albo poprzez plastykę napletka, albo za pomocą obrzezania. Interwencja chirurgiczna jest wskazana także wtedy, gdy pierścień napletka jest zbyt wąski – w trakcie erekcji uciska on na rowek zażołędny, powodując ból.

Napletek może przylepić się do żołędzi z powodu długotrwałego, nieleczonego stanu zapalnego. Taka sytuacja może doprowadzić do powstawania stulejki nabytej. Czasami konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna, ale niekiedy wystarczy tylko stosowanie odpowiedniej, przepisanej przez lekarza, maści sterydowej.

Do specjalisty należy udać się nie tylko wtedy, gdy napletek nie odsuwa się na tyle, aby odsłonić ujście cewki moczowej. Konsultacji z lekarzem wymagają również takie problemy z napletkiem, jak jego obrzęk, zaczerwienienie, bolesność, a także trudności z oddawaniem moczu spowodowane zbyt wąskim napletkiem.

Należy pamiętać o prawidłowej higienie intymnej – napletek należy zsuwać i przemywać ciepłą wodą w celu usunięcia spod niego mastki, czyli białej lub żółtej mazi, powstającej m.in. na skutek złuszczania się naskórka. Nadmiar mastki może powodować grzybicę i stany zapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *