Krótkie wędzidełko

Wędzidełko napletka (frenulum preputii) jest to podłużny, trójkątny fałd skóry zbudowanej z tkanki łącznej, który znajduje się pomiędzy wewnętrzną częścią żołędzi a napletkiem. Znajduje się ono w cewkowej części penisa i wykazuje szczególną wrażliwość na dotyk. Jego funkcja polega na przytrzymywaniu napletka. Napletek kończy się pasem skórnym, który jest przymocowany do podstawy żołędzi. Prawidłowo zbudowane wędzidełko nie powinno powodować trudności z wyprowadzeniem napletka z żołędzi. Jednakże w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka (frenulum breve) podczas erekcji odczuwalne jest bolesne szarpnięcie. Niekiedy powoduje to rozerwanie wędzidełka, czemu czasami towarzyszy krwawienie. Objawy krótkiego wędzidełka są związane z problemami dotyczącymi odprowadzania napletka. Często wiąże się z tym dyskomfort podczas odbywania stosunku płciowego. Jeżeli nadrywa się ono często, a następnie goi się samoistnie, wówczas powstaje blizna (zbliznowacenie), a dolegliwości bólowe wzmagają się.

Przyczyny krótkiego wędzidełka mogą być wrodzone. W takim przypadku jest zauważalne dopiero w okresie dojrzewania. Inne powody mają charakter nabyty – krótkie wędzidełko może być wadą, która powstaje na skutek np. urazów czy stanów zapalnych.

Krótkie wędzidełko  to przypadłość, która wymaga leczenia operacyjnego. Operacja frenuloplastyki jest wykonywana z zastosowaniem znieczulenia nasiękowego. Wędzidełko podczas zabiegu zostaje nacięte, a następnie odpowiedni zszyte. Często zamiast plastyki wydłużającej wędzidełko stosuje się obrzezanie, czyli jego całkowite usunięcie. Po uzyskaniu właściwego efektu pacjentowi zakładane są rozpuszczalne szwy, które rozpuszczają się po około dwóch-trzech tygodniach od ich założenia.

Niekiedy po zabiegu konieczne jest stosowanie maści z antybiotykiem, ale w wielu przypadkach wystarcza tylko odpowiednia higiena krocza (przemywanie okolic intymnych roztworem rumianku lub szarym mydłem z wodą). Nieodpowiednia higiena może doprowadzić do zakażenia.

Przez około miesiąc, czyli do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej, wymagana jest wstrzemięźliwość seksualna. Czasami po zabiegu pojawia się niewielkie krwawienie, które nasila się podczas erekcji. Należy wówczas nacisnąć operowane miejsce gazikiem i utrzymywać ucisk przez kilka do kilkunastu minut. Silne krwawienie, którego nie można samodzielnie zatamować, wymaga reoperacji. Jeśli w okolicach rany pojawia się ropny wysięk lub obrzęk, należy niezwłocznie zgłosić się do urologa.

Jeden komentarz do “Krótkie wędzidełko

  1. Pepe

    Mam krótkie wędzidełko, którego nie zauważył lekarz przy pierwszym zabiegu (stulejka częściowa). Zmieniłem lekarza, nowy stwierdził że jedynym rozwiązaniem będzie całkowite usunięcie wędzidełka. Nie bardzo mnie to przekonuje. Na próby dopytania dlaczego akurat usunięcie a nie wydłużenie / plastyka odpowiedział na zasadzie bo tak. Widzę, że na różnych forach ludzie piszą przede wszystkim o wydłużaniu, usuniętych znalazłem ledwie kilka. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie? Jakieś sugestie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *