Obrzezanie kobiet

Obrzezanie kobiet znane jest także pod nazwami: wyrzezanie i klitoridektomia.  Zabieg polega na całościowym lub częściowy usunięciu zewnętrznych kobiecych narządów płciowych – przede wszystkim łechtaczki (łac. clitoris), ale niekiedy wycina się również mniejsze i większe wargi sromowe. Jest praktykowane głównie wśród plemion afrykańskich, najczęściej z powodów religijnych i kultowych. Zazwyczaj jednak obrzezaniu kobiet nie towarzyszą przesłanki religijne, ale wyłącznie te, które wiążą się z obyczajem i tradycją danego ludu. Poza Afryką obrzezanie kobiet jest wykonywane w Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, wśród ludności autochtonicznej Australii i na wyspach Pacyfiku. Zabieg jest wykonywany w społecznościach chrześcijańskich i islamskich, jednak jego istnienie datuje się na okres poprzedzający powstanie tych religii.

W przeciwieństwie do obrzezania mężczyzn, które jest stosunkowo mało skomplikowane i nie wywołuje zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, obrzezanie kobiet jest bardziej drastyczne, częściej wiąże się z powikłaniami i utrudnia utrzymanie niektórych funkcji (współżycie seksualne, menstruacja czy oddawanie moczu). Często wyrzezanie wiąże się z częściowym zaszyciem wejścia do pochwy. Kobiecie pozostawia się jedynie niewielki otwór Jest to obrzezanie trzeciego stopnia, czyli infabulacja. Blizna po operacji zostaje rozerwana podczas pierwszego stosunku seksualnego, co wiąże się z dużym bólem. Czasem otwór pozostawiony po zabiegu jest tak mały, że jego rozerwanie w trakcie stosunku jest niemożliwe – wówczas przed pierwszą nocą z mężem otwór jest przecinany małym nożykiem. Infabuilacja może stanowić zagrożenie dla kobiety ciężarnej i dla płodu, w dodatku  znacznie utrudnia poród – przed rozwiązaniem otwór ponownie jest rozcinany.

Oficjalnie wskazuje się na rytualne znaczenie obrzezania kobiet, czyli na symboliczne przejście z okresu dziewczęcego w wiek kobiecy. Jednakże wśród wielu plemion rzeczywisty powód wyrzezania to ograniczenie sfery seksualności kobiety – ból podczas stosunku wywołuje niechęć do współżycia i może być gwarantem zachowania dziewictwa do ślubu oraz wierności mężowi.

Współcześnie organizacje broniące praw człowieka radykalnie przeciwstawiają się obrzezaniu kobiet, uważając ten rytuał za pogwałcenie praw i godności kobiety, zwłaszcza że jest on wykonywany głównie u dziewczynek, bezbronnych i nie potrafiących sprzeciwić się tradycji. Szacuje się, że codziennie na całym świecie obrzezaniu poddaje się aż 6 000 kobiet.

Obrzezanie kobiet może powodować poważne zakażenia i stany zapalne kobiecych narządów rodnych. Często dochodzi do krwotoków i schorzeń układu moczowego, czemu towarzyszą trudności z oddawaniem moczu. Kobieta ma również problemy z wydalaniem krwi miesiączkowej. Obrzezanie ma też dla kobiety znaczenie psychologiczne – prowadzi do zaburzeń psychicznych, depresji i zaniku poczucia własnej wartości.

7 komentarzy do “Obrzezanie kobiet

  1. ewa chyczewska

    dlaczego nie mogą przyjąć do wiadomości ze przez takie podporządkowanie kobiety mężczyznom jest niestosowne i wskazuje na ich głupotę i oraz wykorzystanie ich do celów erotycznych , bo im tylko bzykanie w głowie.

    Odpowiedz
    1. marnowski

      Zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie myślą, że Bóg im to nakazał w Koranie czy Biblii. A prawda jest taka, że to po prostu pozostałość po pogańskich religiach. Ludzie, którzy próbują im to wytłumaczyć są dla nich heretykami. Państwa zachodu powinny sfinalizować im przymusową edukację.

      Odpowiedz
  2. wodniczka55

    Nie dla obrzezywania dzieci, kobiet.Należy wprowadzić zakaz obrzezywania na całym świecie. Osoby przeprowadzające obrzezanie oraz pomagające obrzezywać powinny zostać bardzo ale to bardzo ciężko ukarane.

    Odpowiedz
  3. sara

    Duża część historii, tradycji i w ogóle wyglądu obrzezania jest opisane w książce „Kwiat Pustyni” gorąco polecam książkę.

    Odpowiedz
  4. agata

    Obrzezanie to tosamo co operacja plastyczna warg sromowych, wiekszych, mniejszych, w Polsce mozna zrobic operacje i za zgoda matki nawet 12 letniej dziewczynce , wiec w czym problem?

    Odpowiedz
    1. Iza

      W tym problem,że w Polsce takie zabiegi są wykonywane w sterylnych warunkach,pod okiem profesjonalistów.
      W Afryce zabieg przeprowadzany jest na podłodze,narzędziami nieprzeznaczonymi do tego , co zazwyczaj prowadzi do zakażeń narządów intymnych .
      Drugi problem w tym, że w Polsce kobiety same wyrażają zgodę,a w Afryce są okaleczane niewinne i bezbronne dziewczynki,które na pewno nie godzą się na coś takiego.
      Jestem wstrząśnięta jaka krzywda dzieje się na świecie,a my ludzie nie reagujemy odpowiednio na to .
      Jedni żyją w luksusie, mając dobra materialne,a inni marzą tylko o szczęściu ,czyli o nieodczuwaniu bólu 🙁 🙁

      Odpowiedz
  5. Anty

    Obrzezanie kobiet…
    Jak okrutnym trzeba byc aby zrobic cos takiego swojej corce? Jakim bydleciem trzeba byc aby zrobic cos takiemu jakiejkolwiek malej dziewczynce!? To powinno byc srogo karane!!! Muzulmanskie i chrzescijanskie barbarzynstwo! Zacofani patryjarchalni sadysci!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *