Obrzezanie kobiet

Obrzezanie kobiet znane jest także pod nazwami: wyrzezanie i klitoridektomia.  Zabieg polega na całościowym lub częściowy usunięciu zewnętrznych kobiecych narządów płciowych – przede wszystkim łechtaczki (łac. clitoris), ale niekiedy wycina się również mniejsze i większe wargi sromowe. Jest praktykowane głównie wśród plemion afrykańskich, najczęściej z powodów religijnych i kultowych. Zazwyczaj jednak obrzezaniu kobiet nie towarzyszą przesłanki religijne, ale wyłącznie te, które wiążą się z obyczajem i tradycją danego ludu. Poza Afryką obrzezanie kobiet jest wykonywane w Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, wśród ludności autochtonicznej Australii i na wyspach Pacyfiku. Zabieg jest wykonywany w społecznościach chrześcijańskich i islamskich, jednak jego istnienie datuje się na okres poprzedzający powstanie tych religii.

W przeciwieństwie do obrzezania mężczyzn, które jest stosunkowo mało skomplikowane i nie wywołuje zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, obrzezanie kobiet jest bardziej drastyczne, częściej wiąże się z powikłaniami i utrudnia utrzymanie niektórych funkcji (współżycie seksualne, menstruacja czy oddawanie moczu). Często wyrzezanie wiąże się z częściowym zaszyciem wejścia do pochwy. Kobiecie pozostawia się jedynie niewielki otwór Jest to obrzezanie trzeciego stopnia, czyli infabulacja. Blizna po operacji zostaje rozerwana podczas pierwszego stosunku seksualnego, co wiąże się z dużym bólem. Czasem otwór pozostawiony po zabiegu jest tak mały, że jego rozerwanie w trakcie stosunku jest niemożliwe – wówczas przed pierwszą nocą z mężem otwór jest przecinany małym nożykiem. Infabuilacja może stanowić zagrożenie dla kobiety ciężarnej i dla płodu, w dodatku  znacznie utrudnia poród – przed rozwiązaniem otwór ponownie jest rozcinany.

Oficjalnie wskazuje się na rytualne znaczenie obrzezania kobiet, czyli na symboliczne przejście z okresu dziewczęcego w wiek kobiecy. Jednakże wśród wielu plemion rzeczywisty powód wyrzezania to ograniczenie sfery seksualności kobiety – ból podczas stosunku wywołuje niechęć do współżycia i może być gwarantem zachowania dziewictwa do ślubu oraz wierności mężowi.

Współcześnie organizacje broniące praw człowieka radykalnie przeciwstawiają się obrzezaniu kobiet, uważając ten rytuał za pogwałcenie praw i godności kobiety, zwłaszcza że jest on wykonywany głównie u dziewczynek, bezbronnych i nie potrafiących sprzeciwić się tradycji. Szacuje się, że codziennie na całym świecie obrzezaniu poddaje się aż 6 000 kobiet.

Obrzezanie kobiet może powodować poważne zakażenia i stany zapalne kobiecych narządów rodnych. Często dochodzi do krwotoków i schorzeń układu moczowego, czemu towarzyszą trudności z oddawaniem moczu. Kobieta ma również problemy z wydalaniem krwi miesiączkowej. Obrzezanie ma też dla kobiety znaczenie psychologiczne – prowadzi do zaburzeń psychicznych, depresji i zaniku poczucia własnej wartości.

5 odpowiedzi na „Obrzezanie kobiet

 1. dlaczego nie mogą przyjąć do wiadomości ze przez takie podporządkowanie kobiety mężczyznom jest niestosowne i wskazuje na ich głupotę i oraz wykorzystanie ich do celów erotycznych , bo im tylko bzykanie w głowie.

 2. wodniczka55 pisze:

  Nie dla obrzezywania dzieci, kobiet.Należy wprowadzić zakaz obrzezywania na całym świecie. Osoby przeprowadzające obrzezanie oraz pomagające obrzezywać powinny zostać bardzo ale to bardzo ciężko ukarane.

 3. sara pisze:

  Duża część historii, tradycji i w ogóle wyglądu obrzezania jest opisane w książce „Kwiat Pustyni” gorąco polecam książkę.

 4. agata pisze:

  Obrzezanie to tosamo co operacja plastyczna warg sromowych, wiekszych, mniejszych, w Polsce mozna zrobic operacje i za zgoda matki nawet 12 letniej dziewczynce , wiec w czym problem?

  • Iza pisze:

   W tym problem,że w Polsce takie zabiegi są wykonywane w sterylnych warunkach,pod okiem profesjonalistów.
   W Afryce zabieg przeprowadzany jest na podłodze,narzędziami nieprzeznaczonymi do tego , co zazwyczaj prowadzi do zakażeń narządów intymnych .
   Drugi problem w tym, że w Polsce kobiety same wyrażają zgodę,a w Afryce są okaleczane niewinne i bezbronne dziewczynki,które na pewno nie godzą się na coś takiego.
   Jestem wstrząśnięta jaka krzywda dzieje się na świecie,a my ludzie nie reagujemy odpowiednio na to .
   Jedni żyją w luksusie, mając dobra materialne,a inni marzą tylko o szczęściu ,czyli o nieodczuwaniu bólu :( :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − trzy =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>