Efekty obrzezania są różne w zależności od powodu, dla którego mężczyzna poddaje się temu zabiegowi. Dla tych, którzy robią to z powodów religijnych, znaczenie obrzezania ma charakter wyznaniowy – obrzezanie daje wówczas symboliczne zawarcie przymierza z bogiem i umożliwia przyłączenie do określonej wspólnoty religijnej. Obrzezanie jest wtedy znakiem przynależności do pewnej społeczności.
Niektórzy mężczyźni chcą być obrzezani ze względów higienicznych, ponieważ w przypadku obrzezania mastka, która może skleić napletek z żołędzią i która wydziela nieprzyjemny zapach, nie gromadzi się wcale albo gromadzi się tylko w niewielkim stopniu, nie zagrażając zdrowiu. Obrzezanie jest zatem niekiedy uznawane za środek kosmetyczny.
Zabieg obrzezania daje również efekty estetyczne. Decydują się na niego osoby, które posiadają zbyt luźny i za długi napletek. Czasami problem ten jest tak duży, że napletek zwisa poza żołądź. Nie jest to wskazanie medyczne, ponieważ luźny napletek nie zagraża zdrowiu, a jedynie wywołuje dyskomfort. Mężczyźni wykonują obrzezanie w taki przypadku z powodów estetycznych. Wiąże się to z efektami psychologicznymi – dzięki obrzezaniu mężczyzna może pozbyć się kompleksów i podnieść swoją samoocenę.
Efekty obrzezania mają też charakter seksualny. Ponieważ napletek nie zakrywa żołędzi, nie jest ona nawilżana. Z tego powodu skóra na żołędzi nieznacznie twardnieje. To stwardnienie powoduje, że żołądź staje się mniej wrażliwa na bodźce dotykowe. Zmniejszenie wrażliwości sprawia, że mężczyzna jest w stanie dłużej utrzymać erekcję i przedłużyć stosunek seksualny.
Jednak najbardziej znaczące zdają się być efekty obrzezania wykonywanego ze względów medycznych – obrzezanie bywa wtedy konieczne do tego, aby mężczyzna był w stanie zdrowo funkcjonować. Schorzenia związane z napletkiem i żołędzią (np. stulejka, zbyt krótkie wędzidełko, sklejenie napletka i żołędzi mastką itd.). mogą występować razem z innymi zaburzeniami. Najczęściej towarzyszy im zaburzenie funkcjonowania układu moczowego, np. stan zapalny, na skutek którego pojawiają się trudności w oddawaniu moczu, swędzenie, pieczenie, ból i krwawienie podczas tej czynności. Ponadto choroby z tej grupy znacznie utrudniają lub nawet uniemożliwiają prowadzenie współżycia seksualnego.
Obrzezanie ze względów medycznych daje zatem nie tylko eliminację konkretnego schorzenia i związanych z nim objawów, ale także przywraca mężczyźnie pełną sprawność seksualną.